Last updated on Tuesday, 20 May 2008

If you only see one frame - click here for the full frames version of the A to Z

World Championship
Leading Points Scorer Award Winners

more about the World Championship Leading Points Scorer Award

1955-56 Pool A : Jim Logan (Canada)
Pool B : 
1956-57 Pool A : Konstantin Loktev (USSR)
1957-58 Pool A : Connie Broden (Canada)
1958-59 Pool A : Red Berenson (Canada)
1959-60 Pool A : Fred Etcher (Canada)
1960-61 Pool A : Boris Majorov (USSR)
Pool B : 
Pool C : Géza Szabó (Romania)
1961-62 Pool A : Nisse Nilsson (Sweden)
Pool B : 
1962-63 Pool A : Harald Jones (Canada)
Pool B : Andrzej Fonfara (Poland)
Pool C : Fritz Spielmann (Austria)
1963-64 Pool A : Sven Tumba Johansson (Sweden)
Pool B : 
1964-65 Pool A : Josef Golonka (Czechoslovakia)
Pool B : Ernst Köpf (FRG)
1965-66 Pool A : Venjamin Alexandrov (USSR)
Pool B : Gustav Hanig (FRG)
Pool C : Edmondo Rabanser (Italy)
1966-67 Pool A : Anatoli Firsov (USSR)
Pool B : Zoltán Horváth (Hungary)
Pool C : Hideaki Kurokawa (Japan)
1967-68 Pool A : Anatoli Firsov (USSR)
Pool B : 
1968-69 Pool A : Anatoli Firsov (USSR)
Pool B : Lothar Fuchs (GDR) & Alois Schloder (FRG)
Pool C : Michel Türler (Switzerland)
1969-70 Pool A : Alexander Maltsev (USSR)
Pool B : Leonard Lilyholm (USA)
Pool C : Zoltán Horváth (Hungary)
1970-71 Pool A : Anatoli Firsov (USSR)
Pool B : Michel Türler (Switzerland)
Pool C : Gheorghe Hutanu (Romania)
1971-72 Pool A : Alexander Maltsev (USSR)
Pool B : Leszek Tokarz (Poland)
Pool C : Péter Havrán (Hungary)
1972-73 Pool A : Vladimir Petrov (USSR)
Pool B : Rainger Patschinski (GDR)
Pool C : Corky de Graauw (Netherlands)
1973-74 Pool A : Boris Michailov (USSR)
Pool B : Gorazd Hiti (Yugoslavia)
Pool C : Urs Lott (Switzerland)
1974-75 Pool A : Viktor Shalimov (USSR)
Pool B : Walter Dürst (Switzerland)
Pool C : János Póth (Hungary)
1975-76 Pool A : Vladimir Martinec (Czechoslovakia)
Pool B : Eduard Pana (Romania)
Pool C : Peter Zini (Austria)
1976-77 Pool A : Vladimir Petrov (USSR)
Pool B : Rolf Bielas (GDR)
Pool C : Ruggero Savaris (Italy)
1977-78 Pool A : Erich Kühnhackl (Germany)
Pool B : 
Pool C : 
1978-79 Pool A : Vladimir Petrov (USSR)
Pool B : 
Pool C : 
1980-81 Pool A : Holger Meitinger (Germany)
Pool B : Wieslaw Jobczyk (Poland)
Pool C : Andre Peloffy (France)
1981-82 Pool A : Wayne Gretzky (Canada)
Pool B : 
Pool C : 
1982-83 Pool A : Sergei Makarov (USSR)
Pool B : 
Pool C : 
1984-85 Pool A : Sergei Makarov (USSR)
Pool B : 
Pool C : 
1985-86 Pool A : Sergei Makarov (USSR)
Pool B : 
Pool C : 
1986-87 Pool A : Vladimir Krutov (USSR)
Pool B : 
Pool C : 
Pool D : 
1988-89 Pool A : Brian Bellows (Canada)
Pool B : 
Pool C : 
Pool D : 
1989-90 Pool A : Steve Yzerman (Canada)
Pool B : 
Pool C : 
Pool D : 
1990-91 Pool A : Mats Sundin (Sweden)
Pool B : 
Pool C : 
1991-92 Pool A : Jarkko Varvio (Finland)
Pool B : Tony Collard (Netherlands)
Pool C  - Group  A : Kevin Conway (Great Britain)
Pool C  - Group  B : Alain Iturralde (Spain)
1992-93 Pool A : Eric Lindros (Canada)
Pool B : 
Pool C : 
1993-94 Pool A : Mats Sundin (Sweden)
Pool B : 
Pool C : 
1994-95 Pool A : Andrew McKim (Canada)
Pool B : Peter Stastny (Slovakia)
Pool C : Tomaz Vnuk (Slovenia) & Dainius Bauba (Lithuania)
1995-96 Pool A : Yanic Perreault (Canada)
Pool B : Alexandre Andrievski (Belarus) & Peter Jaks (Switzerland)
Pool C : Ivan Loginov (Estonia)
Pool D : Dainius Bauba (Lithuania)
1996-97 Pool A : Martin Prochazka (Czech Republic) & Vladimir Vujtek (Czech Republic)
Pool B : Andrei Skabelka (Belarus)
Pool C : Tomaz Vnuk (Slovenia)
Pool D : Genadij Gorbacov (Croatia)
1997-98 Pool A : Peter Forsberg (Sweden)
Pool B : Jacek Plachta (Poland)
Pool C : Gabor Ocskay (Hungary)
Pool D : Sergei Zak (Israel)
1998-99 Pool A : Saku Koivu (Finland)
Pool B : Jens Nielsen (Denmark)
Pool C : Tom Hartogs (Netherlands)
Pool D : Sergei Zak (Israel)
Women Pool A : Jenny Schmidgall (USA)
Women Pool B : Masako Sato (Japan)
1999-00 Pool A : Miroslav Satan (Slovakia)
Pool B : Jens Nielsen (Denmark)
Pool C : Gabor Ocskay (Hungary)
Pool D : Sergei Zak (Israel)
Women Pool A : Krissy Wendell (USA)
Women Pool B : Rachel Rochat (Switzerland)
2000-01 World Championship : Juha Ylonen (Finland)
Division I (Group A) : Jacek Plachta (Poland)
Division I (Group B) : Ivo Jan (Slovenia)
Division II (Group A) : Eui-Sik Shim (South Korea)
Division II (Group B) : Levente Elekes (Romania)
World Championship (Women) : Cammi Granato (USA)
Division I (Women) : Zuzana Kralova (Czech Republic) 
2001-02 World Championship : Miroslav Satan (Slovakia)
Division I (Group A) : Aleksei Kalyuzhny (Belarus)
Division I (Group B) : Gabor Ocskay (Hungary)
Division II (Group A) : Olle Sildre (Estonia)
Division II (Group B) : Egidijus Bauba (Lithuania)
Division II (Qualification for 2003) : Kwang-Chol Ho (DPR Korea)
2002-03 World Championship : Zigmund Palffy (Slovakia)  
Division I (Group A) : Yevgeniy Koreshkov (Kazakhstan) 
Division I (Group B) : Espen Knutsen (Norway)
Division II (Group A) : Ivan Prokic (Yugoslavia)
Division II (Group B) : Mike Pellegrims (Belgium)
Division III : Eugene Nesterov (New Zealand)
World Championship (Women) : Cancelled due to SARS epidemic
Division I (Women) : Natalya Yakovchuk (Kazakhstan Women)
Division II (Women) : Nikoleta Celarova (Slovakia Women)
Division III (Women) : Jasmina Rosar (Slovenia Women)
2003-04 World Championship : Dany Heatley (Canada)
Division I (Group A) : Andrei Skabelka (Belarus) 
Division I (Group B) : Andrei Makrov (Estonia)
Division II (Group A) : Yantu Wang (China) & Vladi Rubes (Australia
Division II (Group B) : Dainius Bauba (Lithuania)
Division III : Jonas Magnusson (Iceland)
World Championship (Women) : Jennifer Botterill (Canada Women) 
Division I (Women) : Hege Ask (Norway Women)
Division II (Women) : Nicole Bona (Italy Women)
Division III (Women) : Jasmina Rosar (Slovenia Women)
2004-05 World Championship : Joe Thornton (Canada)
Division I (Group A) : Morten Ask (Norway)
Division I (Group B) : Eduard Valiulin (Estonia)
Division II (Group A) : Trevor Walsh (Australia)
Division II (Group B) : Oren Eizenman (Israel)
Division III : Adrian Cervantes (Mexico)
World Championship (Women) : Krissy Wendell (Canada Women)
Division I (Women) : Hanae Kubo (Japan Women)
Division II (Women) : Line Bialik Oien (Norway Women)
Division III (Women) : Jasmina Rosar (Slovenia Women)
Division IV (Women) : Young Hawngbo (South Korea Women)
2005-06 World Championship : Sidney Crosby (Canada)
Division I (Group A) : Sascha Goc (Germany)
Division I (Group B) : Darius Pliskauskas (Lithuania)
Division II (Group A) : Catalin Geru (Romania)
Division II (Group B) : Ki-Sung Kim (South Korea)
Division III : Sam Cengiz Ciplak (Turkey)
2006-07 World Championship : 
Division I (Group A) : 
Division I (Group B) : 
Division II (Group A) : 
Division II (Group B) : 
Division III :
World Championship (Women) : 
Division I (Women) :  
Division II (Women) :
Division III (Women) :
Division IV (Women) :
2007-08 World Championship : Dany Heatley (Canada)
Division I (Group A) : 
Division I (Group B) : 
Division II (Group A) : 
Division II (Group B) : 
Division III :
World Championship (Women) : 
Division I (Women) :  
Division II (Women) :
Division III (Women) :
Division IV (Women) :

page hits