Last updated on Saturday, 28 June 2008

If you only see one frame - click here for the full frames version of the A to Z

World Championship
Best Forward Award Winners

more about the World Championship Best Forward Award

1953-54 Pool A : Vsevolod Bobrov (USSR)
1954-55 Pool A : Bill Warwick (Canada)
Pool B : 
1955-56 Pool A : Jack McKenzie (Canada)
1956-57 Pool A : Sven Tumba (Sweden)
1957-58 Pool A : Charlie Burns (Canada)
1958-59 Pool A : Bill Cleary (USA)
1959-60 Pool A : Nisse Nilsson (Sweden)
1960-61 Pool A : Vlastimil Bubnik (Czechoslovakia)
Pool B : 
Pool C : 
1961-62 Pool A : Sven Tumba (Sweden)
Pool B : 
1962-63 Pool A : Miroslav Vlach (Czechoslovakia)
Pool B : 
Pool C : 
1963-64 Pool A : Eduard Ivanov (USSR)
Pool B : 
1964-65 Pool A : Vyacheslav Starshinov (USSR)
Pool B : 
1965-66 Pool A : Konstantin Loktev (USSR)
Pool B : 
Pool C : 
1966-67 Pool A : Anatoli Firsov (USSR)
Pool B : 
Pool C : 
1967-68 Pool A : Anatoli Firsov (USSR)
Pool B : 
1968-69 Pool A : Ulf Sterner (Sweden)
Pool B : Alois Schloder (FRG)
Pool C : 
1969-70 Pool A : Alexandr Maltsev (USSR)
Pool B : Takao Hikigi (Japan)
Pool C : 
1970-71 Pool A : Anatoli Firsov (USSR)
Pool B : 
Pool C : Gheorghe Hutanu (Romania)
1971-72 Pool A : Alexandr Maltsev (USSR)
Pool B : Leszek Tokarz (Poland)
Pool C : Josef Puschnig (Austria)
1972-73 Pool A : Boris Michailov (USSR)
Pool B : Robert McNamara (USA)
Pool C : Corky de Graauw (Netherlands)
1973-74 Pool A : Vaclav Nedomansky (Czechoslovakia)
Pool B : Gorazd Hiti (Yugoslavia)
Pool C : Yvan Guryca (France)
1974-75 Pool A : Alexandr Yakushev (USSR)
Pool B : Walter Dürst (Switzerland)
Pool C : János Póth (Hungary)
1975-76 Pool A : Vladimir Martinec (Czechoslovakia)
Pool C : Peter Zini (Austria)
1976-77 Pool A : Helmut Balderis (USSR)
Pool B : 
Pool C : Renato Savaris (Italy)
1977-78 Pool A : Marcel Dionne (Canada)
Pool B : 
Pool C :
1978-79 Pool A : Wilf Paiement (Canada) & Boris Michailov (USSR) & Sergei Makarov (USSR)
Pool B : 
Pool C :
1980-81 Pool A : Alexandr Maltsev (USSR)
Pool B : 
Pool C :
1981-82 Pool A : Viktor Shalimov (USSR)
Pool B : 
Pool C :
1982-83 Pool A : Jiri Lala (Czechoslovakia)
Pool B : 
Pool C :
1984-85 Pool A : Sergei Makarov (USSR)
Pool B : 
Pool C :
1985-86 Pool A : Vladimir Krutov (USSR)
Pool B : 
Pool C :
1986-87 Pool A : Vladimir Krutov (USSR)
Pool B : 
Pool C :
Pool D : 
1988-89 Pool A : Brian Bellows (Canada)
Pool B : 
Pool C :
Pool D : 
1989-90 Pool A : Steve Yzerman (Canada)
Pool B : 
Pool C :
Pool D : 
1990-91 Pool A : Valeri Kamensky (USSR)
Pool B : Philippe Bozon (France)
Pool C :
1991-92 Pool A : Mats Sundin (Sweden)
Pool B : Tony Collard (Netherlands)
Pool C  - Group  A : Tony Hand (Great Britain)
Pool C  - Group  B : Miguel Baldris (Spain)
1992-93 Pool A : Eric Lindros (Canada)
Pool B : 
Pool C :
1993-94 Pool A : Paul Kariya (Canada)
Pool B : 
Pool C :
1994-95 Pool A : Saku Koivu (Finland)
Pool B : Peter Stastny (Slovakia
Pool C :
1995-96 Pool A : Yanic Perreault (Canada)
Pool B : Alexandre Andrievski (Belarus)
Pool C : Anatoli Stepanitchev (Ukraine)
Pool D : 
1996-97 Pool A : Michael Nylander (Sweden)
Pool B : Andrei Skabelka (Belarus)
Pool C : Igor Ossipenkov (Estonia)
Pool D :
1997-98 Pool A : Peter Forsberg (Sweden)
Pool B : Vadim Shakraichuk (Ukraine)
Pool D : Krisztian Palkovics (Hungary)
1998-99 Pool A : Saku Koivu (Finland)
Pool B : Heinz Ehlers (Denmark)
Pool C : 
Pool D :
Women Pool A : 
Women Pool B : 
1999-00 Pool A : Miroslav Satan (Slovakia)
Pool B : 
Pool C : 
Pool D : 
Women Pool A : 
Women Pool B : 
2000-01 World Championship : Sami Kapanen (Finland)
Division I (Group A) : 
Division I (Group B) : 
Division II (Group A) : 
Division II (Group B) : 
World Championship Women : 
Division I Women : 
2001-02 World Championship : Niklas Hagman (Finland)
Division I (Group A) : 
Division I (Group B) : 
Division II (Group A) : 
Division II (Group B) :
2002-03 World Championship : Mats Sundin (Sweden)
Division I (Group A) : Fedor Polichshuk (Kazakhstan)
Division I (Group B) : Espen Knutsen (Norway)
Division II (Group A) : Ivan Prokic (Yugoslavia)
Division II (Group B) : Yuqiang Pan (China)
Division III : Eugene Nestorov (New Zealand)
World Championship (Women) : Cancelled due to SARS epidemic
Division I (Women) : Iveta Koka (Latvia)
Division II (Women) : Sofie Lund (Denmark)
Division III (Women) : Jasmina Rosar (Slovenia)
2003-04 World Championship : Dany Heatley (Canada)
Division I (Group A) : Øystein Olsen (Norway)
Division I (Group B) : Andrei Makrov (Estonia)
Division II (Group A) : Vladi Rubes (Australia)
Division II (Group B) : Csaba Prokec (Serbia & Montenegro)
Division III : Cengiz Ciplak (Turkey)
World Championship (Women) : Jayna Hefford (Canada)
Division I (Women) : Iveta Kolica (Latvia)
Division II (Women) : Maria Leitner (Italy)
Division III (Women) : Jasmina Rosar (Slovenia)
2004-05 World Championship : Alexei Kovalev (Russia)
Division I (Group A) : Jacek Plachta (Poland)
Division I (Group B) : Julien Desrosiere (France)
Division II (Group A) : Veljko Zibret (Croatia)
Division II (Group B) : Branko Mamic (Serbia & Montenegro)
Division III : Robert Beran (Luxembourg)
World Championship (Women) : Jayna Hefford (Canada)
Division I (Women) : ...
Division II (Women) : Maria Leitner (Italy)
Division III (Women) : Jasmina Rosar (Slovenia)
Division IV (Women) : Alyx Anderson (New Zealand)
2005-06 World Championship : Sidney Crosby (Canada)
Division I (Group A) : Olivier Coqueux (France)
Division I (Group B) : Thomas Koch (Austria)
Division II (Group A) : Laszlo Vargyas (Romania)
Division II (Group B) : Ki-Sung Kim (South Korea)
Division III : Gevork Khandakhatyan (Armenia)
2006-07 World Championship : Alexei Morozov (Russia)
Division I (Group A) : Jacek Plachta (Poland)
Division I (Group B) : Anze Kopitar (Slovenia)
Division II (Group A) : Cengiz Siplak (Turkey)
Division II (Group B) : Han Sung Kim (South Korea)
Division III : Mark Morrison (Ireland)
World Championship (Women) : Hayley Wickenheiser (Canada)
Division I (Women) : Iveta Koka (Latvia) 
Division II (Women) : Denise Altmann (Austria)
Division III (Women) : Young Hawngho (South Korea)
Division IV (Women) : Shiree Haslemore (New Zealand)
2007-08 World Championship : Dany Heatley (Canada)
Division I (Group A) : 
Division I (Group B) : 
Division II (Group A) : 
Division II (Group B) : 
Division III :
World Championship (Women) : 
Division I (Women) :  
Division II (Women) :
Division III (Women) :
Division IV (Women) :

page hits